ÖLÜM BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ…

Kurgu canavarı, isimsiz kahramanların babası, bilinmeyen ülkelerin kralı, kural karşıtı bir yazarla karşınızdayım.

ÖLÜM BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ, Virgüllerin Efendisi olarak anılan Jose Saramago’nun okuduğum ikinci kitabı. İki ayrı bölüm şeklinde tasarlanmış olan kitap, toplamda 236 sayfadan oluşuyor.

İlk bölümde;  Ölüm, bir anda işini yapmaktan vazgeçiyor ve kimse artık ölmüyor. İnanılmaz bir mutlulukla karşılanan bu durum, zaman içerisinde hayalkırıklığı ve çaresizliğe sebep oluyor. Kilise, hükümet, medya, ülkedeki meslekler ve kuruluşlar ölümsüzlükle mücadele etmeye ve çözümler bulmaya çalışıyorlar. İkinci bölümde ise; Ölüm strateji değiştiriyor ve düzeni yeniden altüst ediyor.

Fazlasıyla özet geçtim konuyu çünkü okumanızı istiyorum. Kesinlikle okumalısınız diye düşünüyorum. Okumak zorunda olduğunuza inanıyorum. Abarttığımı düşünmeyin lütfen.

Kitapta aslında ciddi bir sosyolojik inceleme söz konusu. Yazar eminim her kelimesini imgeleyerek yazmış bu hikayeyi. Toplumun pskolojisine çok hakim kendisi. Siyaset ve din konusundaki fikirlerini derinlikli bir biçimde konuya dahil etmiş. Var olan rejimi eleştirmiş, illegal örgütlerden ve nasıl desteklendiklerinden bahsetmiş, medyanın nasıl yönlendirildiğini göstermiş, insanların ahlak-sız-lıklarını eleştirmiş… Yani eğlenceli ve eğitici bir dille insanlığın gerçekleri anlatılmış.

Yaşar Kemal’in Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca isimli bir kitabı var. İki senede bir tekrar okurum ve her okuduğumda farklı ayrıntılar yakalarım. Bu özellikte bir başucu kitabı daha buldum kendime. Yazarın sadece yüreğine ve kalemine değil, başta zekasına sağlık diyorum J

İyi ki yazılmışsın ÖLÜM BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ.

Kitapla ilgili yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum.

ZEYNEP SERAP BERKTAŞ

İNSTAGRAM HESABIM: @kitapakli

Bu yazı Zeynep Serap BERKTAŞ İle Kitapların Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.