Hey Okuyan Güzel İnsan ! Bir Ricam Var…

Bugün biraz dertli tarafında sanki ruhum. Sizlere azıcık dertlenmek, nazlanmak istiyorum.

Hepimiz çocuk oldu. Hani büyüklerimiz arada yapardı. TRT Radyosu spikerleri gibi çaktırmadan yönetimden, mevcut şarlarından dertlenirlerdi ya… Ben de tam olarak öyle yapacağım. Bir nevi dertleşeceğiz işte. Çözmemiz gereken bir meselemiz var…

Güzel insanlar… Okuyarak daha da güzelleşen insanlar… Bugün sosyal medyayı bir konuşalım isterim. Şahsım Şair Durağı siirmolasi.com kurulduğu günden bugüne geçen sürede sosyal medyada şiire  ve edebiyata olan tutumu yakından inceleme fırsatı buldum. İnanın insanların edebiyata ve şiire olan ilgi / ilgisizliği dolardaki dalgalanmadan daha sert. Burum durum beni ilk başta çok şaşırtmıştı. Çok düşündüm bir dönem.  Hatta daha ilerisine gittim varsayımlar kurdum.

Acaba Okuma refleksi dönemsel bir boşluğun doldurma sevgi mi ?

Cevaplarınızı duyar gibiyim. Çok düşünme der gibisiniz. Hatta aranızda hayat meşgalesi kardeşim diyenler bile var…

Öyle de aslında… gerçekten hayat hepimizi yoğun ve bitmeyen telaşesi içinde o kadar çok yoruyor ki… Ama gönülde bazı şeyleri söylemeden edemiyor…

Af buyurun ! Adam sosyal medyada edebiyat ve şiir alanında ahkam kesmede kral olmuş. Hem de nasıl kral. Ediplik noktasında terazide sıfır ama maşallah mangalda kül bırakmıyor.

Ne zaman bir şair ölüm veya doğum günü var paylaşımın alası onda. İşin ilginci beğenilerin çoğu da onda… Bunda ne var diyeceksiniz şimdi… Var ki yazıyoruz güzel insan sen de ne çok sabırsızsın. Kızgınız işte azıcık idare et. Elinoğlu Nazım’ın şiirinin altına yazmış İsmet Özel. İsmet Özel’in şiirinin altına Nazım. Daha neler neler… Uyarınca da seni engelliyor pabucumun bilmem nesi…

Yaa işte böyle… Maalesef okuma eylemi zayıflayıp sosyal medyada güçlendikçe bu adamlar ediplik rüştü ile belki de yeni nesil seçkiler için otorite olacaklar… (ki şu an bunu ne olduğu belirsiz, muhtevası boş, üslubu bozuk kitapları belirli bir ücret karşılığında göklere çıkararak, binlerce sahte hesapla tanıtarak bir nevi yapıyorlar da. Emin olun bu konuda çok da başarılılar.)

Neyse konuyu duygusala bağlamadan edebiyat alanında asıl söz hakkı olması gereken siz okuyuculardan bir ricam var. Sosyal medyada gelecek nesiller için lütfen olun.

Yalnız bırakmayalım onlara bu alanları. İstedikleri gibi nara atamasınlar. Ahkam kesemesinler. İnsanları yanlış yönlendiremesinler. Hak edenin güzelliklerini görmezden geldiremesinler. Karalamasına izin verdirmeyelim güzelliklerin…

Gelin ey güzel insanlar… Sizin sözcüklerinizin gölgesi onların yaptıkları işin yanlışlığına temas ederek emin olun vicdanlarına dokunacak hicap duygularına erişecektir. Ve sizler gelince intihal yapan bir yazarın durumunun açığa çıkması gibi anında itibarsızlaşarak onlarda bu sahneden yok olup gideceklerdir.

Lütfen önemseyin… Sağlıcakla…

Ahmet KİRAZ
Şair Durağı siirmolasi.com Kurucusu

Bu yazı Ahmet Kiraz, Denemeler ve Hikayeler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.