Hayatın İpuçları…


Kınamayacaksın mutlaka ama mutlaka başına gelir.

Üstünlük taslamayacaksın çünkü varlık ile yokluk arasında ki çizgi sırat köprüsünden daha ince. Öfken diline vurmayacak ağzından çıkan bir söz bazen bir kurşundan daha ölümcül olabiliyor.

Sabretmeyi öğreneceksin zaman aceleden daha güçlüdür olgunlaştırır pişirir. Mücadele edeceksin kolay olan kolay kaybedilir. Yalan ve yalancıdan korkacaksın çünkü yalan bütün hayatı altüst edebilecek kadar ciddi bir düşmandır.

Hatayı ve günahı tekrarlamayacaksın tekrarladıkca kaybettiriyor. Acele karar hızlı tepki verme çünkü zihin demlendikçe doğruya yakınlaştırıyor olgunlaştırıyor insanı.

Kimseyle haddinden fazla kavga etmeyeceksin günü geldiğinde kimin yanında duracağı belli olmuyor mahcup olursun.

Kimsenin sana nankörlük etmesine izin vermeyeceksin bu kadar büyük fedakarlık yapmayacaksın çünkü hüsranın büyük oluyor.

Sevginin de nefretinde bir sınırı olacak sınırsız olan her şey ama her şey zararlı hatırlasana cennete bile bir sınır vardı. Gençliğinin sağlığının sevdiklerinin değerini bileceksin çünkü giden geri gelmiyor.

Zamanı bozuk para gibi harcamayacaksın sonsuz bir şey değil zaman ona kıymet göstereceksin. Kişilere ve kurumlara bağlı yaşamayacaksın çünkü onlar yok olduklarında değersiz hissedersin.

Olabildiğince istikrarlı olacaksın çünkü yaşamak sürekli yalpalamaya gelmiyor. Rızkı verenin sadece Allah olduğunu bileceksin o nasip etmedikten sonra bütün dünya toplansa kimse olduramaz.

Paradan çok gerçek dostlar biriktireceksin insanı madde değil ruh güçlü kılar asla kin gütmeyeceksin zamanını ve gücünü çalıyor.

Doğaya vakit ayıracaksın herkesin olmaz dediğini o oldurur.

Asla yapamam demeyeceksin.

İsmet Özelin dediği gibi Allah insanı İddiasından vurur.


Mehmet ESER

Bu yazı Denemeler ve Hikayeler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.